Tak, tak jestem czechofilem i przyznaje się do tego bez bicia. Ale nie ma się czemu dziwić – jestem wiecznym podróżnikiem, a Czesi już dawno nas wyprzedzili i to w prawie każdej dziedzinie dotyczącej obsługi turystyki. Wyśmienita kuchnia, doskonale trunki, turystyka na najwyższym poziomie – to tylko niektóre zalety tego niewielkiego kraju. Nie pozostaje nic innego jak ruszać w drogę i poznawać ten zaskakujący kawałek Europy. My Polacy możemy się od nich uczyć, choć można już zaobserwować zmiany zachodzące w naszym kraju, no ale jeszcze daleka droga przed nami. Dziś chciałbym krótko i treściwie opisać dlaczego warto zwiedzić południowy region tego kraju.

zamek Hluboka blog o podróżach, podróże po Czechach

zamek Hluboka

Po pierwsze  kraina siedmiu zamków leżących nad rzeką Wełtawa. Szczególnie warto wybrać się do Hluboki nad Wełtawą, gdzie znajduje się  przepiękny neogotycki pałac, który w średniowieczu służył jako twierdza. Zamek słynie z bogato zdobionych komnat i ciekawej palmiarni.

Jadąc dalej w kierunku austriackiej granicy  musowo trzeba odwiedzić perłę tego regionu, a mianowicie miasteczko wpisane na listę dziedzictwa Unesco – Cesky Krumlow. Miasto to zachowało swój charakter niemal nienaruszony od czasów średniowiecza, wszystko jest tutaj zachowane jak było kiedyś. Kamienice zachowały swój pradawnych charakter, trakt wyłożony jest brukiem i nawet szyldy ulic czy knajp mają zachowany charakterystyczny sznyt. Nad miastem góruje olbrzymi zamek, który jest główną atrakcją miasta. Zamczysko tworzy kilka skrzydeł wraz z  wysoką malowniczą wieżą. Chcąc zwiedzić cały obiekt lepiej zarezerwować sobie cały dzień, bo jest co podziwiać. A – bym zapomniał o ogromnych ogrodach z wielkimi fontannami, cudownym teatrem letnim i kończącym ogrody dużym stawem z różnymi gatunkami ryb.

czeski Krumlov blog o podróżach podróże po Czechach

Krumlov – panorama

Jak już ochłoniemy po wyczerpującym spacerze po ogrodach warto wybrać się do miasteczka, a szczególnie tej zabytkowej części, spocząć w jakiejś przytulnej knajpce nad rzeką i skosztować dań lokalnej kuchni oraz pysznego piwka z kremlowskiego browaru. Wyjeżdżając  z Czeskiego Krumlowa po drodze warto zatrzymać się w zamku Żvikov.

zamek Zvikov blog o podróżowaniu

zamek Zvikov

Piękny gród na zalesionym przyczółku nad zielonymi wodami Wełtawy i Otavy. Warto też na kilka chwil przycupnąć w Pilznie. Obowiązkowo obchód po starówce, przejście podziemnymi korytarzami i oczywiście zwiedzanie browaru Pilsner Urquel i muzeum piwowarstwa, które  połączone jest  z degustacją złocistego trunku prosto z beczki. Ja byłem w niebo wzięty… ups raczej w piekło 😉

Pilzno blog o podróżowaniu

pilzno browar pilzner urquell blog o czeskim piwie

piwnice browaru w Pilznie – co za widok

Jak ktoś lubi zdrojowe miasteczka to polecam miasto, które słynie ze wzmacniających wód zdrojowych, bogatych hoteli-sanatoriów i festiwalu filmowego – Karlove Vary. Bardzo ładny, czysty i zadbany kurort. Wszystko zostało odnowione i odrestaurowane. Jest bogato, a to w dużej mierze jest zasługą  mieszkających tam zamożnych Rosjan, którzy ponoć wykupili  sporo kamienic i przywrócili im dawny wygląd.

Jak już jesteśmy w Karlowych Varach to polecam wdepnąć do mini muzeum Jana Bechera (Słynna Becherovka – wszyscy znają ten leczniczy narodowy trunek Czech). A i mają też sporo innych ciekawych napitków i nie tylko, ja zaopatrzyłem się w sól do kąpieli na bazie unikalnej receptury z ziół, które to są używane do produkcji Becherovki. Jakich? To ponoć pilnie strzeżona tajemnica destylarni 🙂

zamek Loket blog o podróżowaniu zamki w czechach

zamek Loket

Po drodze jeszcze krótkie zwiedzanie XII – wiecznego zamku Locket, który do 1947 roku  służył jako więzienie i można spokojnie wracać do kraju. Och jak ja lubię tam wracać. Czechy to kraina piwem i knedlem płynąca… czy nie mam racji?

P.S. Przepraszam najmocniej zapomniałem o Czeskich Budziejowicach z największym rynkiem w Czechach i słynnym na cały świat browarze BUDVAR. Tam też koniecznie trzeba zawitać.

Ceske Budejovice blog o podróżach po czechach

Ceske Budejovice

foto: www.czechtourism.com i krumlov.cz