masters-hammer

Czeski Master’s Hammer istnieje od 1987 roku i co jakiś czas raczy nas nowym wydawnictwem. W maju 2014 r ukazał się ich nowy album „Vagus Vetus” wydany przez ich własną wytwórnię Jihosound Records. Muzycznie nie odbiegają od swych poprzednich wydawnictw.

Nazwałbym ich  twórczość eksperymentalnym Black Metalem. I tak też jest na tej płycie. Krótkie intro i ruszyli z kopyta. Surowe brzmienie kojarzy mi się troszkę z norweską szkołą, ale Czesi nie kopiują tylko wypracowali swój własny styl. Okultystyczne teksty śpiewane w ich ojczystym języku dodają aury tajemniczości. Może czeski język nie bardzo pasuje do czarnego metalu, ale mi to jakoś nie wadzi, a wręcz przeciwnie – dodaje oryginalności.

Master's Hammer

Od początku Master’s Hamer atakuje nas szybkimi  tempami i tak już jest do końca z małymi wyjątkami. Często też pojawiają się obłąkane klawisze, chórki, czyste wokalizy i kobiece zawodzenia („Nengemengelengem” ). Płyta trwa 55 minut i naprawdę nie ma tu nudzenia konia czy wciskania na siłę muzycznych gniotów. Moim faworytem jest utwór „V aiolských harfách”.

Warto chwilę poświęcić na wysłuchanie tego albumu. Szkoda, że nigdy nie zdecydowali się na koncerty, bo chętnie bym zobaczył ich na żywo, oczywiście z odpowiednią oprawą sceniczną. Zapewne byłoby na co popatrzeć. Dodam tylko, że obecnie Master’s Hammer tworzą Franta Storm (guitar,vocal,drums), Necrocock (guitars) i Silenthell (Timpani).

masters-hammer

Pełna dyskografia i więcej info na:

www.metal-archives.com/bands/Master’s_Hammer/2525

foto:

Encyklopedia metalu

metal-archives.com