Tradycją Pianki na Piwku jest oczywiście tropienie nowinek ze świata znanego i lubianego złotego napoju zwanego piwem, więc co jakiś czas poczytacie o ciekawszych piwach z naszego kraju i nie tylko. Dziś kolejna porcja do spróbowania. To lecimy po kolei.
KULT (co za piękna nazwa) – już mętna zawartość zdradza nam, że jest to piwo pszeniczne, niefiltrowane. W smaku bardzo delikatne, z obfitą pianą, alk. 5 %. Wyprodukowano przez OAO „Krynica” Republika Białoruś. Mi posmakowało wyjątkowo, więc z całego serca polecam.
Kolejnym ciekawym piwem, które ostatnio degustowałem, jest Vienna Lager (Rebel) z Browaru Sulimar w Piotrkowie Tryb. Jest to piwo jasne dolnej fermentacji, które posiada umiarkowanie bogaty aromat słodów jasnych i ciemnych. Subtelna chmielowa goryczka w połączeniu z elegancką słodowością nadaje temu piwu rześkie zakończenie. Alk.6%. Ten sam browar proponuje Lager Dunkel, czyli piwo ciemne o ciekawym karmelowym smaku. Alk 6%.
Natomiast Hedge Hog to już typowe piwo ciemne typu Stout. Jest to piwo górnej fermentacji, które dzięki połączeniu dwóch słodów jęczmiennego i pszenicznego daje dosyć ciekawy miraż smaków. Wyczuwalny jest bardzo wyraźny smak włoskiego espresso i gorzkiej czekolady. A dopełnieniem tego jest bardzo wyraźna gorycz amerykańskiego chmielu, co w finale doskonale uwalnia żywiczno-sosnowe aromaty. Hedge Hog jest gwarancją ostrych doznań smakowych więc myślę, że warto sięgnąć po buteleczkę tego wspaniałego piwa. Wyprodukowano w Browarach Regionalnych Wąsosz. Alk.5,1%.
Ten sam browar w swojej ofercie posiada też piwa imienne i tak na przykład Steve to American Lager, czyli wyrazistość chmielu Simcoe. Alk 4,2 %. Albert to już typowy niemiecki pszeniczniak o zawartości alk 4,9%, w którego skład wchodzą trzy słody: monachijski, pilzeński i karmelowy.
Za ciekawostkę piwowarską można uznać Senojo Vilniaus z Litwy, które jest piwem ciemnym… z przyprawami!!! „Stare Wilno” to mocny lager warzony według tradycyjnej receptury z zastosowaniem naturalnej fermentacji i dojrzewania. Piwo to charakteryzuje się lekko słodkim posmakiem, ciemną barwą i aromatem skórki pomarańczowej oraz goździków. Wyprodukował je browar Vilniaus Alus w Wilnie. Alk 8,2%.
I na zakończenie Black Bicz z browaru Soli Piwko. Jest to piwo typu Imperial Black Ipa, w którego skład wchodzą cztery chmiele (Cascade, Chinok, Citra i Simcoe) oraz słody jęczmienne – pale ale, monachijski i słód pszeniczny. W smaku ma wyczuwalne nuty karmelu i cytrusów, intensywny wręcz czarny kolor, który elegancko przykrywa gęsta piana. Alk. odpowiednio 8,1%.
Na dziś to tyle i myślę, że czasami warto sięgnąć po nowe marki, które co jakiś czas pojawiają się na naszym coraz bogatszym rynku piwowarskim, bo potrafią mile zaskoczyć.